Biežāk uzdotie jautājumi par F un FA tālākizglītību:
1. Kam ir obligāti jāapmeklē tālākizglītības pasākumi un jāiegūst tālākizglītības punkti (TP)?
No 2013. gada 1. aprīļa aptiekā strādājošiem F un FA ir saistošas F un FA profesionālās tālākizglītības prasības.
Saskaņā ar Farmācijas likumā (38.p. 2.p.) noteikto: „Farmaceits un farmaceita asistents, kurš strādā aptiekā, ceļ profesionālo kvalifikāciju, piedaloties Latvijas Farmaceitu biedrības atzītā tālākizglītības procesā”, visiem aptiekā strādājošiem farmācijas speciālistiem ir jāapmeklē profesionālās tālākizglītības pasākumi un noteiktā laika posmā jāsakrāj noteikts TP skaits.
Ja noteiktajā periodā nav izpildītas tālākizglītības procesa prasības, Jūs neesat tiesīgs strādāt aptiekā un sniegt farmaceitisko aprūpi.
2. Kā iesniegt dokumentus tālākizglītības izvērtēšanai?
Farmaceitu un farmaceita asistentu tālākizglītības izvērtēšanas komisija un LFB birojs piedāvā iespēju profesionālās kvalifikācijas tālākizglītības novērtējuma procesa ietvaros iesniegt dokumentus tikai elektroniskā veidā.
Šī iespēja attiecas uz farmaceita asistentiem un farmaceitiem, bet neattiecas uz sertificētiem farmaceitiem!
Autorizējoties savā slēgtajā sadaļā LFB vietnē www.farmaceitubiedrība.lv pie “Mani dati” atrodas “Iesniegums TI novērtējumam”, kuru atverot var iepazīties ar tālākizglītības novērtējuma procesa aprakstu, prasībām un izveidot iesniegumu, balstoties uz “Latvijas farmaceitu un farmaceita asistentu reģistrā” esošajiem datiem.
Pirms iesnieguma izveidošanas, sekojot aprakstītajai procedūrai, nepieciešams pārbaudīt aktuālos datus sadaļā “Mani dati”, informāciju par iegūtajiem un reģistrētajiem tālākizglītības punktiem sadaļā “Apmeklētie TI pasākumi”, kā arī pārbaudīt maksājumus sadaļā "Veiktie maksājumi" un jāveic apmaksu par tālākizglītības izvērtēšanu, saskaņā ar LFB cenrādi.
Kad esat iepazinies un piekritis savas profesionālās kvalifikācijas tālākizglītības novērtējuma procedūrai, sistēma izveido “Iesniegumu profesionālās kvalifikācijas tālākizglītības novērtējumam”, un jums no savas puses nepieciešams tikai ievadīt apmaksas datumu un apliecināt, ka piekrītat iesniegumā minētajiem datiem. Pirms iesniegšanas Iesnieguma gala variantu ir iespējams vēlreiz apskatīt un tad iesniegt izmantojot iesniegšanas “pogu”. Sekmīgas iesniegšanas gadījumā ekrānā parādās sistēmas paziņojums par Iesnieguma pieņemšanu un informācija par tālāko Iesnieguma izskatīšanu un tālākizglītības novērtējumu.
Pabeidzot iesniegšanas procesu, Jūsu iesniegums automātiski tiek nosūtīts uz LFB e-pasta adresi talakizglitiba@farmaceitubiedriba.lv, kā arī uz jūsu Iesniegumā norādīto e-pasta adresi automātiski tiks nosūtīta ziņa par jūsu iesniegumu. Iesniegums saglabājas arī jūsu slēgtās sadaļas Iesniegumu arhīvā pie “Mani dati”.
Mēneša laikā no Iesnieguma datuma uz Jūsu e-pasta adresi Farmaceitu un farmaceita asistentu tālākizglītības izvērtēšanas komisija nosūtīs informatīvu paziņojumu par tālākizglītības izvērtējumu un informāciju, sākot ar kuru datumu varat ierasties LFB birojā pēc Apliecības par sekmīgu profesionālās kvalifikācijas pilnveidošanu un jaunas reģistrācijas Apliecības-piespraudes.
Lūdzam ņemt vērā, ka iesniegumu automātiski var ģenerēt tikai ar “Latvijas farmaceitu un farmaceita asistentu reģistrā” esošajiem datiem un tikai tie speciālisti, kuriem iesnieguma aizpildīšanas brīdī Reģistrā būs ievadīta informācija par pietiekošu punktu skaita iegūšanu pārskata periodā, tādēļ aicinām tālākizglītības punktus krāt laicīgi un neatstāt punktu iegūšanu uz pēdējo brīdi!
Ja nav iespējams ģenerēt iesniegumu automātiski vai, uz iesniegšanas brīdi, Reģistrā ir nepietiekams TP skaits, obligāti sazinieties ar LFB!
3. Vai nepieciešams glabāt iegūtās tālākizglītības pasākumu apliecības, ja visa informācija jau parādās manā LFB vietnes slēgtajā sadaļā?
Iesakām joprojām visas iegūtās apliecības par aktuālo tālākizglītības periodu saglabāt, jo apliecība ir vienīgais neapgāžamais pierādījums par Jūsu dalību konkrētajā tālākizglītības pasākumā - katrai apliecībai ir unikāls apliecības numurs, pēc kura iespējams pārliecināties par datu pareizību gadījumos, kad radušās kādas neskaidrības vai tehniskas kļūdas. Pēc sekmīgas tālākizglītības atskaites iesniegšanas LFB, apliecības par pagājušajiem tālākizglītības periodiem varēsiet vairs neglabāt.
4. Vai, iesniedzot TI atskaiti, ir jāievēro iedalījumu moduļa, modulim pielīdzināmajos un lekciju tālākizglītības punktos?
No 2023. gada 1. janvāra farmācijas speciālistiem tālākizglītības procesā ir atcelta obligātā prasība ievērot noteikto iedalījumu moduļa, modulim pielīdzināmajos un lekciju TP.
Tas nozīmē - visām LFB Farmaceitu un farmaceita asistentu reģistrā reģistrētajām speciālistu grupām (farmaceita asistenti, farmaceiti, sertificētie farmaceiti) saglabājas nemainīgs kopējais obligāti iegūstamo TP skaits, bet nav jāievēro iepriekš noteiktā TP proporcija, ņemot vērā pasākuma formu (moduļa, modulim pielīdzinātie un lekciju TP).
Aicinām izvēlēties pasākumus, kuru saturs vislabāk atbilst tieši Jums vajadzīgajām zināšanām, reizē paturot prātā, ka, piedaloties moduļa formas pasākumos, iegūto TP skaits būs lielāks!
Ierobežojumi tālākizglītībā, kas saglabājas:
- pieļaujamais TP skaits par farmācijas studentu prakšu vadīšanu (ne vairāk par 60% no kopējā TP skaita);
- ierobežojums TP, kas tiek iegūti par Pirmās palīdzības kursiem (15,0 moduļa TP);
- sertificētiem farmaceitiem iegūstamie 8,0 TP menedžmenta kompetencēs.
Ar tālākizglītības koncepciju Jūs varat iepazīties LFB interneta vietnē.
5. Kā izdrukāt pārskatu par profesionālās kvalifikācijas pilnveidošanu tālākizglītības pasākumos?
Katram farmaceitam un farmaceita asistentam savā LFB vietnes slēgtajā sadaļā ir iespēja izdrukāt pārskatu par apmeklētajiem tālākizglītības pasākumiem. Pārskatu iespējams izdrukāt no LFB vietnes slēgtās sadaļas.
1. Autorizējieties savā profilā;
2. Ejiet uz sadaļu Mani dati;
3. Tad uz Apmeklētie TI pasākumi;
4. Pārskata sākumā vai beigās spiediet uz pogas [Izdrukāt]*
Nepieciešamības gadījumā iespējams sagatavot iepriekšējā parauga pārskatu, manuāli ierakstot tabulās visus nepieciešamos datus.
*Lai lasītu vai izdrukātu PDF dokumentus, varētu būt nepieciešama bezmaksas programma Adobe Reader.
6. Cik maksā tālākizglītības izvērtēšana?
Maksa par tālākizglītības perioda izvērtēšanu saskaņā ar LFB cenrādi (no 01.02.2024.) EUR 35.00
Apmaksu veic pārskaitījuma veidā uz LFB bankas kontu.
Maksājuma mērķī norādīt: Par TI izvērtēšanu, Vārds, Uzvārds, F/FA reģ. Nr.
(pretējā gadījumā maksājuma izpilde var aizkavēties!)
Latvijas Farmaceitu biedrības rekvizīti:
Juridiskā adrese: Pils iela 21, Rīga, LV-1050
Reģistrācijas Nr.: 40008008676
A/S "SWEDBANK"
Bankas kods: HABALV22
Konts: LV69HABA000140J045628 (kontā 15. zīme ir lielais "J" burts).
Ja apmaksu veic uzņēmums:
Lai Latvijas Farmaceitu biedrība varētu sagatavot rēķinu, nepieciešams rēķina pieprasījums no juridiskas personas administratīvās e-pasta adreses (uz lfb@farmaceitubiedriba.lv) PIRMS Iesnieguma aizpildīšanas.
7. Vai man atgādinās, kad jāatskaitās par tālākizglītību?
Iespēju robežās izsūtām automatizētus atgādinājumus uz reģistrā norādīto e-pastu. Tomēr, katra F un FA pienākums ir sekot līdzi savam atskaites periodam un nepieciešamo punktu skaitam un vākšanas procesam. Termiņu var redzēt LFB vietnes slēgtajā sadaļā.
Jūsu tālākizglītības termiņa beigu datums ir norādīts uz Apliecības-piespraudes!
8. Kā uzzināt, kāds ir mans atskaites periods un kāds ir mans sakrāto un nepieciešamo punktu skaits?
Šo informāciju var uzzināt LFB interneta vietnes slēgtajā sadaļā. Sadaļā “Mani dati” (atrodas kreisajā pusē) apakšsadaļā “Reģistrācija un prasības TI” ir pieejama aktuālā informācija par Jūsu atskaites periodu, nepieciešamo punktu skaitu un to, cik punktus Jūs esat jau ieguvis.
9. Kāds ir nepieciešamo tālākizglītības punktu skaits A grupas F un FA 5 gadu atskaites periodam?
A grupā iekļauti F un FA ar vismaz trīs gadu ilgu praktiskā darba pieredzi aptiekā, kas sniedz farmaceitisko aprūpi un piedalās LFB uzraudzītajā F un FA tālākizglītības procesā.
Svarīgi zināt savu atskaites periodu, kas individuāli Jums tiek norādīts LFB interneta vietnes “Slēgtajā sadaļā”.
F ir nepieciešami vismaz 150 TP (moduļa, modulim pielīdzināmā vai lekciju formā), no kuriem farmācijas studentu prakšu vadīšana nedrīkst pārsniegt 60% (jeb 90 TP) no kopējā iegūto TP skaita.
FA ir nepieciešami vismaz 100 TP (moduļa, modulim pielīdzināmā vai lekciju formā), no kuriem farmācijas studentu prakšu vadīšana nedrīkst pārsniegt 60% (jeb 60 TP) no kopējā iegūto TP skaita.
10. Kāds ir nepieciešamo tālākizglītības punktu skaits B grupas F un FA katram 3 gadu atskaites periodam?
B grupā iekļauti F un FA:
- kas sniedz farmaceitisko aprūpi, bet kuriem nav trīs gadu ilga nepārtraukta praktiska darba pieredze atbilstošā kvalifikācijā (tostarp pēc studijām reģistrētie F un FA);
- kas no Reģistra A grupas nonākuši C grupā un rakstveidā lūguši tos iekļaut Reģistra B grupā.
F ir nepieciešami vismaz 90 TP (moduļa, modulim pielīdzināmā vai lekciju formā).
FA ir nepieciešami vismaz 60 TP(moduļa, modulim pielīdzināmā vai lekciju formā).
11. Kur var redzēt visus tālākizglītības pasākumus, kurus esmu apmeklējis un par kuriem man ir piešķirti tālākizglītības punkti?
Šo informāciju var redzēt LFB interneta vietnes slēgtajā sadaļā; sadaļā “Mani dati”, kas atrodas kreisajā pusē, apakšsadaļā “Apmeklētie TI pasākumi”. Te ir pieejama aktuālā informācija par Jūsu apmeklētajiem tālākizglītības pasākumiem: informācija par pasākuma apmācību formu, kategoriju un iegūto punktu skaitu.
12. Vai bērnu kopšanas atvaļinājuma laikā ir jāapmeklē tālākizglītības pasākumi?
Bērnu kopšanas atvaļinājums nepagarina profesionālās tālākizglītības periodu, ja vien jums nav pārtrauktas darba attiecības un iesniegts LFB iesniegums par reģistrācijas apturēšanu.
13. Kā es varu uzzināt, vai par dalību konkrētā pasākumā tiks piešķirti tālākizglītības punkti?
Pirms pasākuma apmeklēšanas apskatīt pasākuma veidu un tālākizglītības punktu skaitu, aplūkojot LFB interneta vietnes sadaļu “Apmācības un kursi”. Ja Jūsu izvēlētais pasākums nav atrodams pasākumu kalendārā, tad tas nav saskaņots Sertifikācijas komisijā un tālākizglītības punkti nav piešķirti.
14. Ko darīt gadījumā, ja apmeklēts (vai ir plānots apmeklēt) pasākumu, kurš nav saskaņots Sertifikācijas komisijā tālākizglītības punktu iegūšanai?
Ja Jūs plānojat apmeklēt (vai jau esat apmeklējis) pasākumu, kura organizators nav iesniedzis iesniegumu tālākizglītības punktu piešķiršanai Sertifikācijas komisijai, pastāv iespēja saņemt TP 15 darba dienu laikā iesniedzot Sertifikācijas komisijai aizpildītu individuālo tālākizglītības pasākuma pieteikumu, pievienojot organizatora izsniegto apliecību par dalību pasākumā, maksa par individuālā pasākuma pieteikuma izskatīšanu – 8,00 EUR. Sertifikācijas komisija izskatīs iesniegtos dokumentus un saskaņā ar “Farmācijas speciālistu tālākizglītības aktivitāšu vērtēšanas kritērijiem” lems par TP piešķiršanu.
15. Vai man jāapmeklē tālākizglītības pasākumus, ja strādāju par F vai FA un turpinu studijas veselības aprūpes specialitātē?
Farmācijas speciālisti var iesniegt individuālo pasākuma pieteikumu un saņemt Moduļa tālākizglītības punktus pilnā apmērā par periodu, kurā tiek studēts veselības aprūpes virziena studiju programmās (esošā tālākizglītības perioda ietvaros). Ja studijas (studiju periods) attiecas uz diviem tālākizglītības atskaites periodiem, tad tālākizglītības punkti tiek sadalīti proporcionāli studiju periodiem.
(Šādā gadījumā par pieteikumu nav jāmaksā!)
Ja Jūs turpināt studijas veselības aprūpes specialitātē, tad TIP Jūs varat neapmeklēt tikai mācību periodā!
Individuālā pasākuma pieteikuma izskatīšanai jāiesniedz:
- ja studijas ir pabeigtas - diploma kopija;
- ja turpināt mācības - akadēmiskā izziņa vai sekmju izraksts.
Aizpildītu pasākuma pieteikuma veidlapu un klātpievienotos dokumentus aicinām iesniegt elektroniski, atsūtot uz e-pastu lfb@farmaceitubiedriba.lv
*Tiem farmācijas speciālistiem, kuri studē citās studiju programmās, attiecīgajā laika periodā, iesniedzot individuālo pasākuma pieteikumu un uzrādot studijas apliecinošus dokumentus, Sertifikācijas komisija var lemt par Tālākizglītības punktu ieskaitīšanu nepilnā apjomā. (Pieteikuma izskatīšana un TP piešķiršana ir maksas pakalpojums – 8,00 EUR (iesk. PVN), saskaņā ar cenrādi no 02.01.2023.)
Vairāk informācijas Šeit.
16. Par kuriem mācību materiāliem var iegūt LFB saskaņotos tālākizglītības punktus, noskatoties lekcijas Evisit interneta vietnē?
Sadaļā “Izglītība” kreisajā pusē apakšsadaļā “Kursi” pie “Saskaņojums” atzīmējiet “Farmaceitu biedrība”. Noskatoties šos materiālus un pareizi atbildot uz kontroljautājumiem, Jūs saņemsiet norādītos modulim pielīdzināmos tālākizglītības punktus. Zināšanu papildināšanas nolūkos varat apgūt citus Jūs interesējošos Evisit publicētos mācību materiālus. Lai saņemtu tālākizglītības punktus par šo materiālu apgūšanu, pēc apliecības saņemšanas obligāti pašam ir jāuzraksta un jānosūta LFB individuālos TIP pieteikumus, pievienojot Evisit iegūto apliecību par apgūto mācību materiālu.
17. Kad es redzēšu savā LFB vietnes profilā par dalību klātienes pasākumā saņemtos tālākizglītības punktus?
Mēneša laikā no pasākuma datuma.
18. Kad es redzēšu savā LFB vietnes profilā Olainfarm un BENU Aptieka Latvija apmācību platformās/portālos noklausīto lekciju tālākizglītības punktus?
Īsa atbilde: sākot ar nākamā mēneša 25. datumu.
Izvērsta atbilde: organizatori reizi mēnesī iesniedz LFB sarakstu-atskaiti par visām mēneša laikā farmācijas speciālistu noklausītām lekcijām un piešķirtiem modulim pielīdzinātiem TP līdz nākošā mēneša 10. datumam.
LFB šos punktus ievada “Latvijas farmaceitu un farmaceita asistentu reģistrā” 2 nedēļu laikā pēc atskaites saņemšanas. Līdz ar to speciālisti savos LFB vietnes slēgtās sadaļas kontos šos punktus var redzēt, sākot ar nākošā mēneša 25. datumu. Neatkarīgi no tā, vai lekcija noklausīta mēneša 1. vai 31. datumā, punkti reģistrā tiks uzskaitīti līdz nākamā mēneša 25. datumam.
19. Kad es redzēšu savā LFB vietnes profilā kursi.mic.lv un evisit.eu apmācību portālā noklausīto lekciju tālākizglītības punktus?
Organizatori reizi diennaktī automatizēti iesniedz LFB sarakstu-atskaiti par visām iepriekšējā diennaktī farmācijas speciālistu noklausītām lekcijām un piešķirtajiem punktiem.
20. Vai 1. palīdzības kursus ir jāapmeklē obligāti?
Nav obligāti.
No 22.10.2018. ir veiktas izmaiņas tālākizglītības nosacījumos attiecībā uz pirmās palīdzības sniegšanas kursiem:
visiem reģistra A grupas farmaceitiem, farmaceita asistentiem un sertificētiem farmaceitiem katra 5 gadu atskaites perioda laikā ieteicams atjaunot zināšanas un iemaņas pirmās palīdzības sniegšanā. Iepriekš 1. palīdzības kursu apmeklēšana bija obligāts tālākizglītības nosacījums visiem A grupas farmācijas speciālistiem, kam tālākizglītības atskaites periods bija sācies no 01.01.2017. Tagad saskaņā ar “Koncepcijā par farmaceitu un farmaceita asistentu tālākizglītību” veiktajiem precizējumiem pirmās palīdzības iemaņu apgūšana un turpmākā tālākizglītības procesā šo iemaņu atjaunošana ir ieteicama. LFB atbalsta pirmās palīdzības iemaņu apgūšanu nosakot, ka par šīm apmācībām tiek piešķirti moduļa TP tālākizglītības aktivitāšu vērtēšanas kritērijos noteiktajā kārtībā. Tas nozīmē, ka varat apmeklēt kursus, kurus organizators ir saskaņojis ar Sertifikācijas komisiju un saņēmis LFB sagatavotās apliecības ar TP, vai arī apmeklēt kursus individuāli, piemēram, autoskolās, un tad rakstīt individuālo pasākuma pieteikumu TP piešķiršanai.
Par 1. palīdzības kursiem ( 15 apmācību stundas) tiek piešķirti 15,0 moduļa TP.
21. Vai varu apmeklēt 1. palīdzības kursus, kas ir garāki par 15 apmācību stundām, piemēram, “Neatliekamā medicīniskā palīdzība un katastrofu medicīna” (30 ak.st.)?
Varat.
Tāpat jāraksta individuālais pasākuma pieteikums tālākizglītības punktu piešķiršanai. Lai nodrošinātu samērīgumu visu definēto kompetenču apgūšanai katrā tālākizglītības procesa periodā (katros 5 gados), par pirmās palīdzības iemaņu apgūšanu katros 5 gados tiek ieskaitīti ne vairāk kā 15,0 moduļa tālākizglītības punkti. Tas nozīmē, ka apgūstot arī 30 ak. stundu kursu jums tiks ieskaitīti tālākizglītībā 15,0 moduļa TP.
22. Vai man tālākizglītībā ieskaitīs 1. palīdzības kursus, ja šobrīd reģistrā esmu B sadaļā?
Ieskaitīs.
Varat apmeklēt kursus, kurus organizators ir saskaņojis ar Sertifikācijas komisiju un saņēmis LFB sagatavotās apliecības ar TP, vai arī apmeklēt kursus individuāli, piemēram, autoskolās, un tad rakstīt individuālo pasākuma pieteikumu TP piešķiršanai. Par 1. palīdzības kursiem ( 15 apmācību stundas) tiek piešķirti 15,0 moduļa TP.
18.03.2024.