LFB norāda uz riskiem darbam aptiekās no 01.01.2025.
Jaunais, 2025.gads tūlīt ir klāt, un aptiekās farmaceitiem un farmaceita asistentiem jāsāk veikt farmaceitisko aprūpi zāļu cenu reformas apstākļos. LFB aptaujāja farmācijas speciālistus par profesionālo gatavību un informētību, kā strādāt no 2025.gada 1.janvāri, un atbildes nebija iepriecinošas.
Sniedzam īsu kopsavilkumu, ko paveica LFB decembra pēdējā dekādē, lai problēmu farmaceitiem būtu mazāk.
19.decembrī vēstulē Veselības ministrijai cēlām trauksmi gan par neskaidrībām ar PVN piemērošanu, gan strauji pieņemtajiem grozījumiem MK Nr.873 ‘’Grozījumi Ministru kabineta 2005. gada 8. marta noteikumos Nr. 175 "Recepšu veidlapu izgatavošanas un uzglabāšanas, kā arī recepšu izrakstīšanas un uzglabāšanas noteikumi"”, kuri netika iepriekš apspriesti ar farmaceitiem, gan par e-receptes jauno interfeisu, e-receptes funkcionalitāti, kas var radīt augstu risku farmaceitam kļūdīties. Ļoti uztraucošs ir fakts, ka lielākā zāļu lieltirgotava Latvijā nodomājusi piemērot zāļu piegādes maksu aptiekām atkarībā no attāluma – atrašanās vietas no lieltirgotavas, kas var radīt zāļu mākslīgo nepieejamību.
Lai gan Veselības ministrija 20.decembrī centās sniegt informāciju uz daļu farmaceitu uzdoto jautājumu – ne tuvu visas problēmas uzskatāmas par atrisinātām. 20.decembra pēcpusdienā saņēmām informāciju no farmaceitiem par no Nacionālā veselības dienesta saņemto līgumu ‘’Par ambulatorai ārstēšanai paredzēto kompensējamo zāļu, medicīnisko ierīču, M sarakstā iekļauto zāļu un farmaceita pakalpojuma nodrošināšanu un apmaksu’’ no 2025.gada 1.janvāra, kura noteikumi nav farmaceitiem saprotami, raisa daudz jautājumu, nav iepriekš nevienu reizi pārrunāti savstarpēji – kā divām līgumslēdzēja pusēm to vajadzētu darīt.
23.janvārī atsaucāmies TV24 žurnālistiem piedalīties raidījumā Dr.Apinis kopīgi ar Latvijas Slimnīcu biedrības un Ģimenes ārstu asociācijas vadību, lai sarunātos gan par jaunajiem līgumiem, gan komunikācijas problēmām ar veselības politikas veidotājiem.
23.decembra vakarā tapa vēstule Valsts prezidentam ar lūgumu iesaistīties Veselības ministrijas un farmācijas nozares dialogā. Diemžēl bijām spiesti vērst Valsts prezidenta uzmanību, ka ap 3000 farmaceitu un farmaceita asistentu ar lielām bažām gaida 1.janvāri, jo neziņa un negatavība kā strādāt cenu reformas apstākļos ir pārāk augsta. Līdz ar to – nav prognozējams, kāda būs zāļu pieejamība Latviajs iedzīvotājiem, un vai labi domātā cenu reforma sasniegs mērķi.
27.decembrī notika saruna ar Veelības ministrijas Farmācijas departamentu un Nacionālā veselības dienesta darbiniekiem. Tika skaidrot, ka jaunā līguma prakstīšanai aptiekām paredzēts laiks veselu mēnesi, ka norādītajam 28.decembrim bijis tikai ieteikuma raksturs. Tātad ir laiks juridiskai līguma izvērtēšanai un kopīgu jautājumu identificēšanai. LFB viedoklis – jābūt saprotamam NVD uzraudzības procesam aptiekās. Līdz šim farmaceitisko darbību saskaņā ar Farmācijas likumu drīkst uzraudzīt Veselības inspekcija – tātad jābūt skaidram, tieši ko un kā aptiekās vērtēs Nacionālais veselības dienests, kāda ir komersanta, un kāda – farmaceita, darba ņēmēja atbildība šajā procesā. Veselības ministrija paliek pie savas interpretācijas par vairākkārt izmantojamo recepšu atprečošanu. Šo jautājumu tomēr turpinām skaidrot, jo šajā gadījumā neapmierina skaidrojums, ka spēkā ir jaunākie noteikumi. Tik sensitīvā jautājumā nepieciešams gan precīzāks skaidrojums, kas notiek ar šogad leģitīmi izrakstītām receptēm, kā arī – vismaz jābūt pārejas laikam. Jāpiebilst, ka recepšu izrakstīšanas noteikumu konsolidētā versija vēl joprojām nav pieejama, un jāpatērē ievērojams laiks, lai vispār saprastu, kurš punkts ko paredz.
Uz LFB bažām, cik kvalitatīvi medmāsas un vecmātes izrakstīs receptes, ka farmaceits būs ‘’bez vainas vainīgs’’, ja kļūdas radīsies e receptes funkcionalitātes dēļ (piemēram, nebūs skaidri norādīts personas statuss (trūcīga persona, nerezidents u.c.), ministrijas ieskatā – viss notiks ārstu uzraudzībā, un farmaceitiem jāvāc fakti par kļūdu raksturu un biežumu receptēs. Pagaidām nav sniegts risinājums par lieltirgotavu nodomu piemērot zāļu piegādes maksu, līdz ar to reģionos var rasties mākslīgā zāļu nepieejamība, kā arī papildus drauds individuālo aptieku izdzīvošanai, ja tām pietrūks apgrozāmo līdzekļu.
Diemžēl – līdz gada beigām palikušas tikai dažas dienas, daudz kas joprojām atstāts farmaceitu un aptieku ziņā, skaidrs, ka konflikti ar aptiekas apmeklētājiem ir prognozējami, jo valsts sagatavotā informācija iedzīvotājiem diez vai sasniedz plašu mērķauditoriju.
Aicinām jau no 1.janvāra fiksēt problēmas, kuras rada traucēkļus profesionālam un drošam farmaceita darbam sniedzot farmaceitisko aprūpi iedzīvotājiem, un sūtīt tās uz lfb@farmaceitubiedriba.lv
Turpināsim konsekventi rast atbildes un būt trauksmes cēlāji par notiekošo, jo tikai atklāti nosaucot problēmas un pārrunājot, jācer uz sistēmas sakārtošanu. Bet – tas nav un nebūs viegli, cienījamie kolēģi!
2024. gada 27. decembris
Kur gūt informāciju par zāļu cenu reformu
Latvijas Farmaceitu biedrības veiktajā aptaujā "Par farmācijas speciālistu gatavību zāļu cenu veidošanas reformai" laika periodā no 12.12.2024. līdz 16.12.2024. piedalījās 801 respondents - atvērta tipa aptiekās strādājoši farmaceiti un farmaceita asistenti, tostarp aptieku vadītāji. Respondentu vidū bija gan farmācijas speciālisti no privātajām aptiekām, gan aptieku uzņēmumu struktūrvienībām ("ķēžu" aptiekām) un aptieku filiālēm. Pēc saņemto atbilžu skaita iespējams secināt, ka iegūtie dati pietiekoši precīzi ir attiecināmi uz visiem aptuveni 3000 atvērta tipa aptiekās strādājošajiem farmācijas speciālistiem un labi atspoguļo kopējo tendenci.
Ar plašāku informāciju par aptaujas rezultātiem varēsiet iepazīties nākamajā Materia Medica izdevumā, tomēr vēlamies vērst jūsu uzmanību tai aptaujas daļai, kurā vaicājām farmācijas speciālistiem - vai zināt, kur meklēt informāciju par gaidāmo reformu.
Kas ir farmaceita pakalpojums, un kāpēc par to jāmaksā?
Latvijas Farmaceitu biedrības informācija masu medijiem (2024. gada 18. decembrī)
Jau no pirmās 2025. gada dienas – 1. janvāra – iedzīvotājus sagaida izmaiņas, iegādājoties recepšu zāles aptiekās, jo Latvijā stāsies spēkā vasarā valdības apstiprinātā zāļu uzcenojuma reforma. Citu izmaiņu starpā - recepšu zāļu uzcenojums veidosies atšķirīgi kā bezrecepšu zālēm, bet kases čekā, iegādājoties recepšu zāles, parādīsies ieraksts “farmaceita pakalpojums”.
Aptiekas ir komercdarbības uzņēmumi, kurām vienlaicīgi ar zāļu un citu veselības preču pārdošanu obligāti jāpilda tiesību normas farmācijā (Farmācijas likums un no tā izrietošie Ministru kabineta noteikumi) un veselības aprūpē. Kā zināms, zāles nav parasta plaša patēriņa prece, tāpēc pasaulē un, protams, arī Latvijā zāļu izplatīšanu stingri reglamentē starptautiskas normas un valsts. Latvijā zāļu iegāde notiek tikai licencētās aptiekās, savukārt aptiekās sniegt farmaceitisko aprūpi un zāles izplatīt iedzīvotājiem drīkst tikai veselības aprūpes speciālisti – farmaceiti un farmaceita asistenti.
Farmaceiti visas darbības ar medikamentiem veic, ievērojot stingru normatīvo regulējumu, lai iedzīvotāji saņemtu drošus un kvalitatīvus medikamentus un informāciju par tiem. Farmaceita darba prioritāte ir profesionālie pienākumi un uzdevumi. Tas nozīmē veikt veselu rindu darbību, apkalpojot konkrētu aptiekas klientu - receptes pārbaudi un iespējamu kļūdu fiksēšanu un novēršanu, atbilstošu atzīmju izdarīšanu E-receptē, atbilstošā zāļu iepakojuma izvēli, zāļu iepakojumu verifikāciju un noformēšanu, kases čeka sagatavošanu, korektu medikamentu izsniegšanu konkrētam pacientam, informēšanu un konsultēšanu par zālēm, medicīniskajām ierīcēm un citām aptiekas precēm. Recepšu apstrāde un zāļu izsniegšana nav atdalāma no pārējiem farmaceita uzdevumiem, kā zāļu un citu preču sagāde un atbilstoša uzglabāšana aptiekā, saziņa ar ārstiem, konsultēšana par aptiekas apmeklētāja nosauktajiem simptomiem un zāļu izvēli, saslimšanu profilaksi, zāļu lietošanas un blakusparādību uzraudzība, kā arī zāļu gatavošanu aptiekā. Farmaceitam jāinformē un jākonsultē iedzīvotāji par praktiski visiem ar zāļu pareizu un racionālu lietošanu saistītiem jautājumiem. Domājams, iedzīvotājiem ir zināmas situācijas, kad aptieka apmeklēta tikai, lai saņemtu farmaceita padomu, konsultāciju par kādu simptomu vai situāciju saistībā ar veselību, bet pirkums pēc konsultācijas nav izdarīts - farmaceiti nekad neatsaka padomu arī situācijās, ja pirkt neko aptiekā nav paredzēts. Viss aprakstā minēto darbību kopums ir farmaceitiskā aprūpe jeb farmaceita sniegts pakalpojums.
Svarīgi saprast, ka farmaceita pakalpojums vienmēr bijis ietverts zāļu cenā, jo aptiekas netiek finansētas no valsts budžeta līdzekļiem - ieņēmumi tiek gūti no zāļu, medicīnisko ierīču un citu preču pārdošanas, savukārt farmaceitam darba alga tiek izmaksāta kā daļa no šiem ienākumiem, un to veic darba devējs – uzņēmējs. Valsts nav izdalījusi budžeta līdzekļus vai dotācijas farmaceita darba – pakalpojuma apmaksai. Vienmēr recepšu un bezrecepšu zāļu uzcenojums bijis kopīgā aptiekas ieņēmumu daļa. Jaunajā zāļu cenu reformā aptiekas uzcenojuma summa recepšu zālēm būtībā sadalīta divās daļās – konkrēts valsts norādīts uzcenojums katram zāļu iepakojumam, ko drīkst pievienot aptieka, un valsts noteikts farmaceita pakalpojums, kurš būs jāveic par recepti, un no kura daļu segs iedzīvotājs un daļu – valsts. Ar šādu valstī noteiktu cenu veidošanas sistēmu Veselības ministrija cer samazināt iedzīvotāju izdevumus par recepšu zālēm. Līdz šim farmaceita pakalpojums nebija izdalīts atsevišķi kā zāļu uzcenojuma daļa, tomēr no 1. janvāra tas būs redzams aptiekas izsniegtajā kases čekā. Farmaceita pakalpojumam nav jāaprēķina PVN.
Aicinām iedzīvotājus atcerēties, ka farmaceits zāļu cenas nenosaka - arī aptiekām un farmaceitiem valsts noteiktās zāļu cenu veidošanas izmaiņas būs jaunums. No 1. janvāra izmaiņas veiktas arī
E-veselības e-receptē, kurā tiks atspoguļos farmaceita pakalpojums un piemērotas atlaides atsevišķām iedzīvotāju grupām. Jaunās izmaiņas, vismaz sākotnēji, paildzinās recepšu zāļu izsniegšanas laiku. Jārēķinās arī ar to, ka jaunajā cenu sistēmā daļa lētāko recepšu zāļu var kļūt dārgākas, jo pamatā zāļu cenu sākotnēji ietekmē zāļu ražotājs. Savukārt valsts piemēro zālēm uzcenojuma summu, PVN likmi, kā arī nosaka zāļu kompensācijai paredzēto valsts budžetu – tas Latvijā joprojām ir vien no zemākajiem Eiropas Savienībā.
Aicinām iedzīvotājus ar sapratni izturēties pret farmaceita darbu, bet jautājumus, kas saistīti tieši ar zāļu cenu reformu un zāļu cenu izmaiņām, adresēt par to atbildīgajām valsts iestādēm - informācija pieejama gan Veselības ministrijas, gan Zāļu valsts aģentūras interneta vietnēs. Iespējams zvanīt uz Nacionālā veselības dienesta informatīvo tālruni 80001234 vai jautājumus uzdot nvd@vmnvd.gov.lv. Farmaceiti aptiekās savu iespēju un kompetences robežās centīsies skaidrot un atbildēt uz iedzīvotāju jautājumiem, tomēr norādām, ka ar tiesību aktiem noteiktās izmaiņas farmaceits ietekmēt nespēj. Farmaceita galvenā atbildība ir koncentrēties uz precīzu zāļu izsniegšanu un konsultāciju sniegšanu iedzīvotājiem. Precīzs un profesionāls farmaceitu darbs, sniedzot farmaceitisko aprūpi , ir pacientu drošības interesēs.
Latvijas Farmaceitu biedrība (www.farmaceitubiedriba.lv) ir profesionāla organizācija, kas pārstāv farmaceitu un farmaceita asistentu profesionālās, saimnieciskās un tiesiskās intereses, veicina Latvijas sabiedrības veselību un pilnveido farmaceitu un farmaceita asistentu kvalifikāciju Latvijā. LFB ir dibināta 1994. gadā un apvieno aptuveni 1000 biedru.
Farmaceitu profesionālās kvalifikācijas sistēma augsti novērtēta arī ārpus Latvijas
Šī gada 27. novembrī Latvijas Farmaceitu biedrības pārstāvji bija aicināti uz īpašu tikšanos ar delegāciju no Kosovas, lai dalītos pieredzē par darbu reglamentēto profesiju jomā.
Kosova mērķtiecīgi uzsākusi ceļu, lai kļūtu par Eiropas Savienības dalībvalsti, un jau otro gadu Kosovā norit Eiropas Savienības finansēts projekts "Atbalsts profesionālo kvalifikāciju atzīšanā”. Šī projekta ietvaros Kosovas pārstāvji par mācību vizītes vietu izvēlējušies tieši Latviju, atzīstot, ka Latvijā radītais modelis ārvalstīs iegūtas profesionālās kvalifikācijas atzīšanai ir labs piemērs, no kura gūt pieredzi, plānojot līdzvērtīgas sistēmas ieviešanu Kosovā.
11 cilvēku delegācija, kuras sastāvā bija pārstāvji no Kosovas premjera biroja, dažādām ministrijām, valsts iestādēm un profesionālajām organizācijām, Latviju apmeklēja 26.-28. novembrī. Delegācijas galvenais mērķis bija iepazīties ar profesionālās kvalifikācijas uzturēšanas un atzīšanas sistēmām veselības aprūpes nozares reglamentētajās profesijās. Lai sasniegtu šo mērķi, delegācija tikās gan ar Veselības, Izglītības un Lauksaimniecības ministriju pārstāvjiem, gan kompetentajām iestādēm ārstu, māsu, farmaceitu un zobārstu profesionālās kvalifikācijas atzīšanas sistēmās.
Delegācija, organizējot savu vizīti Latvijā, bija izteikusi vēlmi tikties arī ar Latvijas Farmaceitu biedrības pārstāvjiem, lai uzzinātu vairāk par Latvijas Farmaceitu biedrību un tās lomu farmaceitu un farmaceita asistentu profesijas reglamentēšanā un profesionālās kvalifikācijas atzīšanas procesā. Tāpat Kosovas Farmaceitu kameras viceprezidente Jehona Hakaj bija ļoti ieinteresēta un uzdeva LFB pārstāvjiem jautājumus gan par zāļu cenu veidošanas principiem un gaidāmajām izmaiņām tajos, gan farmaceitu sniegtajiem aptiekas pakalpojumiem. Tika pārrunāti arī jautājumi par starptautiskā nepatentētā nosaukuma izrakstīšanu receptēs, elektronisko recepšu aprites sistēmām, aptieku izvietojuma kritērijiem Latvijā, farmaceita klātesamību aptiekā visā tās darba laikā un aptieku kvalitātes kritērijiem un uzraudzību. Latvijas Farmaceitu biedrību šajā vizītē pārstāvēja LFB projektu koordinatores Anita Klāsone un Monta Zimerte, kā arī LFB Farmācijas speciālistu izglītības un cilvēkresursu padomes priekšsēdētāja Baiba Mauriņa.
Esam gandarīti, ka Latvijas Farmaceitu biedrības darbs reglamentēto profesiju jomā - profesionālās kvalifikācijas atzīšanas process, kā arī kvalifikācijas uzturēšanas un celšanas sistēma farmācijas speciālistiem - tiek augsti vērtēts arī ārpus Latvijas. Priecājamies, ka varam dalīties ar savu pieredzi un sniegt padomu un atbalstu Kosovai ceļā uz Eiropas Savienību un vienotiem, vienlīdzīgiem kvalitātes standartiem Eiropas farmācijas speciālistiem.